31 stycznia 2016 r. - Światowy Dzień Trędowatych

Każdego roku w ostatnią niedzielę stycznia w około 150 krajach na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych. Jest on okazją do przypomnienia mieszkańcom zamożnych krajów o zapomnianej chorobie i zapomnianych chorych, którym od stuleci służą misjonarze, a także okazją do wyrażenia solidarności z nimi.

Trąd jest jedną z najstarszych i najokrutniejszych chorób, jakie zna ludzkość.Jest symbolem nieszczęścia człowieka. Występuje w najuboższych regionach świata. Ze statystycznego punktu widzenia, kraje najbardziej dotknięte tą chorobą znajdują się w Azji, Ameryce Południowej i w Afryce. Najwięcej chorych żyje w Indiach, a następnie w Brazylii. Liczne zakażenia notuje się także w Angoli, Bangladeszu, Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Demokratycznej Konga, Indonezji, Mozambiku, Nepalu,  Tanzanii i na Madgaskarze.

Walka z trądem jest jedną z najpiękniejszych kart misyjnej i charytatywnej pracy Kościoła. Dzięki poświęceniu naukowców, misjonarzy, lekarzy i wolontariuszy sytuacja trędowatych w ostatnim czasie uległa znacznej poprawie. Od 1981 r. dzięki zastosowaniu polichemioterapii trąd stał się chorobą uleczalną. W ciągu dwudziestu lat wyleczono około 15 milionów trędowatych. Mimo to, w biednych krajach misyjnych trąd nadal zbiera swoje tragiczne żniwo. Co dwie minuty pojawia się gdzieś na świecie nowy przypadek tej choroby. Trąd jest chorobą podstępną, trudną do zdiagnozowania bez specjalistycznych badań, co znaczy, że chory nie zdając sobie z tego sprawy, może nawet przez dziesięć lat zarażać innych. 

Trąd jest również chorobą społeczną - mimo wyleczenia człowiek nadal pozostaje naznaczony piętnem trędowatego na całe życie. Wśród wyleczonych z trądu na świecie żyje około 3 milionów ludzi okaleczonych przez przebytą chorobę, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Trędowaci bardzo często cierpią nie tylko z powodu choroby, ale przede wszystkim z powodu braku miłości, akceptacji i lęku, który kazał izolować chorych w miejscach odosobnienia, bez zapewnienia im jakiejkolwiek opieki.

Tych wszystkich chorych będziemy chcieli obejmować naszą modlitwą w niedzielę 31 stycznia 2016 r. Będziemy również prosili w intencji posługujących im misjonarzy, by Pan był dla nich nagrodą za pełnione uczynki miłosierdzia. By był dla nich siłą i wsparciem. 

Każdy kto chciałby materialnie wesprzeć misjonarzy może złożyć ofiarę, która pozwoli leczyć, pielęgnować i opiekować się ludźmi chorymi na trąd, w sposób szczególny tymi, którzy na skutek przebytej choroby nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. 

Ofiary na rzecz trędowatych można przekazywać na konto: Fundacja Polska Raoula Follereau
Nr 87 1240 1082 1111 0000 0387 2932 z tytułem wpłaty: „trąd”.

Liczba nowych zachorowań na trąd w latach 2013-2015:

 lata:                                                     2013          2014          2015
Afryka                                                 20911        18587        19968
Ameryka Pd i Środkowa                       33084        33789        29960 
Azja Pd-Wch                                      155385     154834       119478
Basen Morza Śródziemnego                   1680         2342           2012
Pacyfik Zachodni                                    4596         4337           3929
razem:                                               215656     213899       175554                             


W zakładce „Korespondencja Misyjna” zamieszczono Apel dr Kazimierza Szałaty - prezesa Fundacji Polskiej Raoula Follereau na 63 Światowy Dzień Trędowatych. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.